\

ÚvodO spoločnostiAktualityKyberzločinci ohrozujú aj Vás. Ako sa brániť?

Kyberzločinci ohrozujú aj Vás. Ako sa brániť?

21. Februára 2019 | Rubriky: Aktuality

Kyberzločinci ohrozujú aj Vás. Ako sa brániť?

Kyberkriminalita je na vzostupe, útokov je stále viac. Môžeme sa stretnúť so sofistikovanými útokmi na veľké spoločnosti, ktorých cieľom môže byť know-how alebo obchodné tajomstvo konkurencie. Podnikatelia podceňujú nebezpečenstvo, ktoré im hrozí. Neuvedomujú si, ako ľahko môžu byť napadnutí. Žijeme v digitálnom svete, v ktorom sa všetko rýchlo mení. Nekalé praktiky a útoky kyberzločincov sú každým dňom nebezpečnejšie.

Terčom útoku môže byť naozaj ktokoľvek. Kvôli rastúcej kyberkriminalite dokonca vznikol špecializovaný útvar polície v SR a v rámci EÚ vzniklo Centrum pre kyberzločin, ktoré sídli v Haagu. Vyšetrovatelia riešia tisíce prípadov a ich počet neustále rastie.

Aké riziká Vám hrozia v súvislosti s kyberkriminalitou?

Je to obmedzenie prístupu k informačným systémom spoločnosti alebo prerušenie poskytovaných webových služieb (kódovanie, výpadok siete, zlyhanie počítačov a vírusy, ktoré môžu zničiť dáta, poškodiť hardvér, ochromiť systémy alebo prerušiť prevádzku spoločnosti),  krádež citlivých alebo osobných informácií alebo zdravotných záznamov, prípadne manipulácia s nimi, získanie neoprávneného prospechu (prevod elektronických peňazí), poškodenie dobrého mena a strata dôvery (autorské práva, obchodná značka).

Kyberútoky smerované na podnikateľov a firmy môžu mať až likvidačné následky. Nejde pritom len o hackerov. Dáta môžu ukradnúť aj niektorí zo zamestnancov, a to z rôznych dôvodov. Môže ísť o nespokojnosť v práci, škodoradosť alebo o vyhliadku, že ukradnuté dáta speňažia.

Kyberútokom možno čiastočne predchádzať

Neexistuje žiadna 100% ochrana pred kyberútokom, akýkoľvek podnikateľ môže byť napadnutý. Kyberútoky a trestné činnosti páchané prostredníctvom informačných a komunikačných technológií sú stále agresívnejšie.

Aj firmy sa môžu poistiť

V súčasnej dobe je skvelým riešením poistenie kybernetických nebezpečenstiev, spojené aj so zodpovednosťou za dáta podnikateľov.

Najčastejšie podnikatelia riešia v súvislosti s kyberkriminalitou únik dát a informácií, poškodené dáta, chyby software, napadnutie vírusom, porušenie bezpečnosti, porušenie zmluvy alebo stratu dôvery, poškodenie dobrého mena, finančnú stabilitu a právnu zodpovednosť.

Čo kryje poistenie kybernetických nebezpečenstiev pre podnikateľov?

Neoprávnené nakladanie s údajmi, porušenie administratívnych a regulačných povinností, porušenie autorských práv, prenos vírusov, vydieranie prostredníctvom siete, straty obchodných výnosov spôsobené nefunkčnosťou počítačovej siete, obnovu dát v dôsledku napadnutím vírusom či hackerom, odoprenie prístupu k dátam, sprístupnenie dát zamestnancom, povinnosť voči dozorovým orgánom.

Pri zjednávaní poistenia kybernetických nebezpečenstiev je vždy vyžadovaný individuálny prístup. Územná platnosť býva často celý svet a je treba zjednať dostatočne vysoké limity plnenia.

A čo vy? Ako sa bránite proti kyberzločincom?

Pokiaľ máte záujem o poistenie kybernetických rizík pre Vašu firmu, kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme zorientovať sa v danej problematike a nájsť to najvhodnejšie riešenie pre Vás.

kontakt SK

 

Zroj: www.euractiv.sk

EURACTIV_LOGO_ORIGINAL_RGB_SZdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn